You are using an older browser. Most features of this Web Gallery are not available.

 

biografie

galeria obrazów

  

Franciszek Ksawery Lampi (1782 - 1852)

Franciszek Ksawery Lampi (ur. 22 stycznia 1782 w Klagenfurcie, Austria, zm. 22 lipca 1852 w Warszawie), malarz działający w Polsce.

Był synem malarza Jana Chrzciciela Lampiego, Włocha osiadłego w Austrii oraz bratem Jana Chrzciciela zwanego młodszym. Malarstwa uczył się od swojego ojca, następnie pod kierunkiem Heinricha Fügera i Huberta Maurera w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego uczniami byli m.in. Piotr Michałowski i Wojciech Stattler.

Poza podróżami po Polsce (Kraków 1819, Lublin, Wilno 1823) i zagranicą (Wiedeń 1823, Wrocław 1836 i Drezno 1840), przebywał od roku 1815 do śmierci w Warszawie, malując krajobrazy, sceny: pasterskie, mitologiczne i religijne, bitwy, a także liczne portrety. Wczesne dzieła Lampiego często są uważane za dzieła jego ojca lub starszego brata. Najważniejsze dzieła: w Muzeum Narodowym w Warszawie krajobraz z wodospadem, portrety: Ksawerego Potockiego, L. Dmuszewskiego, matki J. Słowackiego, P. Fiorentiniego, Pani Osławskiej (1806), Marii z Dworakowskich Magnuszewskiej, 4 obrazy w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Galerii Mielżyńskich w Poznaniu krajobraz, wreszcie portret Kat. Wodzickiej-Konarskiej w posiadaniu ks. Lubomirskich w Krakowie. Obrazy artysty są sentymentalno-romantyczne o chłodnej tonacji. Najbardziej charakterystyczne są pejzaże morskie z ruinami, skałami i strumieniami.

 

franciszek ksawery lampi

do strony głównej

 

 

Web album generated by Web Gallery Wizard PRO™.