You are using an older browser. Most features of this Web Gallery are not available.

 

biografie

galeria obrazów

  

 

Lawrence Alma-Tadema (1836 - 1912)

 

 

Lawrence Alma-Tadema (ur. 8 stycznia 1836 w Dronrijp pod Leeuwarden, Holandia, zm. 26 czerwca 1912 w Wiesbaden, Niemcy), holenderski malarz klasycysta, od 1870 r. na stałe mieszkający w Anglii.

Urodził się jako Lourens Tadema, szóste dziecko rejenta Pietera Tadema. Jego rodzice chcieli, by został prawnikiem i zapisali go do gimnazjum w Leeuwarden. Niespodziewana choroba, wg lekarzy nieuleczalna, zmieniła jego życie. Zrozpaczeni rodzice pozwolili mu zajmować się tym co lubi, Lawrence wybrał malarstwo. Wbrew przewidywaniom lekarzy całkowicie wyzdrowiał i postanowił poświęcić się sztuce. W 1851 r. wyjechał do Antwerpii by studiować malarstwo na tamtejszej akademii. W 1856 r. podjął studia historyczne, a w 1859 r. stał się uczniem Hendrika Leysa i dołączył do jego studia. W 1862 r. porzuca Leysa i pracuje samodzielnie, w 1870 przenosi się na stałe do Anglii.

Lawrence Alma-Tadema osiągnął znaczną popularność, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli wiktoriańskiego malarstwa. Zafascynowany starożytnością malował głównie sceny rodzajowe przedstawiające antyczny świat. W 1879 stał się pełnym członkiem Royal Academy of Arts, a w 1899 otrzymał tytuł szlachecki. Zmarł nagle w Wiesbaden, gdzie przebywał na leczeniu.

 

sir lawrence alma tadema

do strony głównej