You are using an older browser. Most features of this Web Gallery are not available.

 

biografie

galeria obrazów

  

 

abildgaard, nicolai (1743 - 1809)

magritte rene

 

Nikolaj Abraham Abildgaard (także Nicolai A. Abildgaard; ochrzczony 11 września 1743 w Kopenhadze, zm. 4 czerwca 1809 w Sorgenfri[1]) – duński artysta, malarz klasycystyczny, którego twórczość posiadała już wyraźne cechy romantyzmu. Był także rzeźbiarzem oraz dekoratorem i scenografem teatralnym.

Tworzył obrazy o tematyce historycznej, a także związane z sagami północnymi, motywami literackimi, jak również z mitologią grecką i rzymską.

Studiował w Kopenhadze i Rzymie (1772-1777). Kształcił się nie tylko w zakresie malarstwa, lecz także rzeźby, malowideł ściennych, architektury i dekoracji. Po studiach wrócił do Danii, gdzie w 1778 roku został profesorem stołecznej Królewskiej Akademii Sztuki (Königlichen Kunstakademie), a w roku 1789 – jej dyrektorem. Do jego uczniów należeli m.in. Philipp Otto Runge i Bertel Thorvaldsen.

Już za życia był cenionym malarzem, przyczynił się do rozwoju Złotego Wieku malarstwa duńskiego. Jego twórczość stanowi etap pośredni pomiędzy klasycyzmem a romantyzmem.

 

 

 

 

abildgaard, nicolai

vermeer jan

do biografii