You are using an older browser. Most features of this Web Gallery are not available.

 

biografie

galeria obrazów

  

 

adriaenssen, alexander (1587 - 1661)

Alexander Adriaenssen (ur. 16 stycznia 1587 w Antwerpii, zm. 30 października 1661 tamże) – flamandzki malarz barokowy.

Był synem kompozytora Emanuela Adriaenssena i bratem malarzy Vincenta (1595-1675) i Niclaesa (1598-1648/9). W 1597 roku terminował u Artusa van Laecka (zm. w 1616), a w 1610 został mistrzem gildii malarskiej. Żył i pracował w Antwerpii obok Rubensa, który miał dwa jego obrazy w swojej kolekcji.

Alexander Adriaenssen malował przede wszystkim martwe natury, były to najczęściej motywy kuchenne i przedstawienia ryb, ptaków, małży, warzyw, dziczyzny i owoców ułożonych w wykwintnych naczyniach. Zwykle stosował brązowo szarą kolorystykę i miękki światłocień. Na szczególną uwagę zasługują staranne i realistyczne przestawienia mokrych powierzchni i szklanych, przeźroczystych naczyń.

Artysta wykonywał także tarcze herbowe, prawdopodobnie współpracował też z innymi malarzami malując martwe natury na ich obrazach. Jego dzieła są dość rzadkie, być może część prac przypisuje się Fransowi Snydersowi i Abrahamowi van Beyerenowi, którzy malowali podobnie[1].

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się obraz Martwa natura z krewetkami i krabami na cynowym talerzu i ubitym ptactwem (nr inw. M.Ob.1992).

żródło: wikipedia

 

 

 

 

 

 

adriaenssen, alexander

vermeer jan

do biografii