You are using an older browser. Most features of this Web Gallery are not available.

 

biografie

galeria obrazów

  

 

aelst, willem van (1625 - 1683)

 

Willem van Aelst (ur. w 1625 w Delfcie, zm. w 1683 w Amsterdamie) – holenderski malarz okresu baroku. Malował głównie martwe natury i obrazy o tematyce myśliwskiej.
Życiorys

Aelst pochodził z rodziny prawniczej. W 1643 został członkiem cechu malarzy w Delfcie. W 1645 wyjechał do Francji, później do Włoch. W 1649 pracował na dworze wielkiego księcia we Florencji. W 1657 zamieszkał na stałe w Amsterdamie.
Twórczość malarska

Aelst nauczył się sztuki malarskiej od swego stryja, Everta van Aelsta. Rozwinął swój styl pod wpływem malarza owadów, Ottona Marseusa van Schriecka, poznanego we Florencji. Po zamieszkaniu w Amsterdamie skoncentrował się na twórczości o tematyce myśliwskiej. Jego prace odznaczają się eleganckimi i wyrafinowanymi kompozycjami. Artysta był najczęściej naśladowanym malarzem martwych natur w swojej epoce, jego uczennicą była malarka kwiatów Rachel Ruysch.

Dziesięć sygnowanych obrazów Aelsta znajduje się w Staatliches Museum w Schwerinie (m.in. Martwa natura z pucharem z nautilusa, Dwa martwe koguty, Martwa natura z kwiatami i zegarkiem, Martwa natura z owocami, Martwa natura z drobiem, Stół śniadaniowy z dzbankiem z nautilusa, Martwa natura z trofeami myśliwskimi).

 

 

 

 

 

aelst, willem van

aelst willem van

do biografii