You are using an older browser. Most features of this Web Gallery are not available.

 

biografie

galeria obrazów

  

 

angelico, fra (1387 - 1455)

angelico fra

Fra Angelico, Jan z Fiesole właśc. Guido di Pietro da Mugello (ur. ok. 1387, w Vicchio w rejonie Mugello – zm. 18 lutego 1455, w Rzymie) – wł. malarz religijny wczesnego renesansu, dominikanin, błogosławiony Kościoła Katolickiego. Oprócz obrazów temperowych malował także freski i miniatury. Podejmował tylko tematy religijne.
W wieku ok. 20 lat wstąpił do klasztoru w Fiesole i przybrał imię Giovanni da Fiesole {Jan z Fiesole). Malarstwa uczył się we Florencji, prawdopodobnie u Masolina, od którego przejął tzw. styl "ozdobny" cechujący się zamiłowaniem do dekoracyjności, linearyzmu i czystych barw. Takie cechy posiada jego wczesne dzieło – poliptyk dla klasztoru San Domenico w Fiesole z przedstawieniem Madonny na tronie w otoczeniu świętych. Dzieło to zostało przemalowane przez Lorenza di Credi ok. 1500 r. W swojej późniejszej twórczości artysta starał się uwolnić od wpływu gotyku dążąc do uproszczenia i monumentalności.
W 1438 Fra Angelico rozpoczął prace w klasztorze San Marco we Florencji. W ciągu około 12 kolejnych lat ozdobił freskami 40 cel zakonnych. Malowidła te przedstawiają narodziny, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. W 1445, na prośbę papieża Eugeniusza IV malarz przybył do Rzymu i dwa lata później rozpoczął prace w kaplicy Mikołaja V w Watykanie i w katedrze w Orvieto. W 1450 opuścił Rzym i wrócił do Fiesole, gdzie został wybrany przeorem klasztoru; po 4 latach znów udał się do Rzymu, tym razem na zaproszenie papieża Mikołaja V i tam zakończył swój żywot.
Jan z Fiesole zmarł 18 lutego 1455 roku, w konwencie San Marco we Florencji. Jego grobowiec znajduje się w rzymskiej bazylice Santa Maria sopra Minerva.
Beatyfikacja
Fra Angelico został beatyfikowany przez Jana Pawła II, 3 października 1982 roku. W 1984 papież ogłosił go patronem artystów i twórców kultury. W Polsce jest patronem historyków sztuki.
Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 18 lutego.

 

 

 

 

angelico, fra

vermeer jan

do biografii