You are using an older browser. Most features of this Web Gallery are not available.

 

biografie

galeria obrazów

  

 

jordaens, jacob (1593 - 1678)

magritte rene

 

Jacob Jordaens (ur. przed 20 marca 1593 (data chrztu) w Antwerpii, zm. 18 października 1678 tamże) – malarz flamandzki, najwybitniejszy obok Petera Paula Rubensa i Antoona van Dycka, przedstawiciel flamandzkiego malarstwa barokowego.
Działał w swoim mieście. Uczył się w Antwerpii u A. van Noorta (którego córkę w późniejszym czasie poślubił). Od młodzieńczych lat uczył się pod okiem Adama van Noorta (jak również Rubens). Od początku stosował w swoich pracach efekty luministyczne Caravaggia, a w późniejszym czasie przyjął wpływy Rubensa, z którym później współpracował.
Malował sceny rodzajowe ("Myśliwy z psami"), religijne ("Święta Rodzina", "Adoracja Dzieciątka" - obraz znajduje się w Warszawie w Muzeum Narodowym), mitologiczne ("Pan i Syrinks"), alegoryczne ("Alegoria płodności ziemi") oraz portrety. Wykonywał także dekoracje malarskie wnętrz (pałac Huis ten Bosch koło Hagi) oraz kartony do tapiserii.
W twórczości Jordaens ujawniał skłonność do realistycznego traktowania postaci, podkreślonej jędrnym, wyrazistym modelunkiem oraz zamiłowanie do wypełnienia dużymi figurami płaszczyzny obrazu, aż po brzegi oraz wyrazisty modelunek postaci, gwałtowność ruchów, żywiołowość. W późniejszych pracach kompozycja była mniej stłoczona, koloryt bardziej zharmonizowany.
Na przykładzie jego obrazów, takich jak: "Satyr i wieśniak" (motyw z bajki Ezopa), "Koncert rodzinny" i "Król pije", możemy zaobserwować jakie były jego ulubione tematy malarskie (obrazy te istnieją w kilku różnych wersjach) - otóż były one zaczerpnięte z tradycji ludowej. Innym popularnym w jego malarstwie jest temat króla bobowego - obrazy z nim powiązane noszą tytuły, takie jak "Święto fasolowe", "Król fasoli/fasolowy".
Twórczość Jordaensa związana była silnie z tradycją rodzimą. Sceny religijne i mityczne często przedstawiał jako wydarzenia współczesne, których był lud flamandzki. Jego indywidualność najlepiej ukazują obrazy będące pochwałą flamandzkiej żywiołowej radości życia obfitości.

 

 

 

 

jordaens, jacob

vermeer jan

do biografii

jordaens jacob online:

Obrazy Jordaensa w Rijksmuseum